Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
[email protected]
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlı zarı muayenesi düşünüldüğü kadar zor ve korkutucu bir şey değildir. Hiçbir ağrı ve sızı duyulmadan yapılabilen kızlık zarı muayenesi veya bekaret muayenesi normal jinekolojik bir muayene ifade eder.

Bu anlamda hasta ilk olarak masaya yatırılır ve vajina dudakları ayrılarak bekaret durumu belirlenebilir. Bekaret muayenesi sırasında kaymanın önlenmesi için gazlı bez kullanılarak vajina dudakları tutulabilir. Bazı kızlık zarları vajina dudaklarından çok daha derinde yer alabilir. Böyle bir durumda kızlık zarının durumunu görebilmek için vajina dudakları yanlara ve dışa doğru çekilmelidir. Kızlık zarının belirgin olmaması durumlarından kişiden ıkınması istenebilir. Böylece kızlık zarı daha belirgin bir hale gelir.

Bekaret raporunu doktor yazabilir mi?

Bekaret kontrolünü adli tıp uzmanı veya kadın doğum uzmanları yapabilir. Ancak bununla ilgili bir rapor gerekiyorsa, bunu sadece adli tıp uzmanları gerçekleştirebilir. Muayene işleminin rapora dökülmesi sırasında kadın doğum uzmanı muayene sonucunu adli tıp uzmanına söyleyebilir. Ya da, adli tıp uzmanı bekaret muayenesini bizzat kendisi yaparak, rapor hazırlayabilir. Adli tıp tarafından bekaretle ilgili rapor yazılabilmesi için de savcılık izninin gerekliği olduğunu ifade edelim.

Kızlık zarı muayenesi

Bununla beraber muayenesi yapılan kişinin rızasının aranması şartıyla, yanındakilere de muayene sonucu söylenebilir. Ancak muayene edilenin rızası olmaması durumunda bekaretle ilgili durum yakınlarına söylenmeyebilir. Bekaret raporu da, verildiği an veya gün için geçerlidir. Raporun alındığı günden sonra geçerliliğini yitirir. Bunun sebebi, muayene olacak kişinin cinsel ilişkiye girebilecek olması veya daha farklı sebeplerden kızlık zarının yırtılabileceği gerçeğidir.

Kızlık zarı dikiminin yapılması

Bekaret muayenesinden sonra alınacak sonuçlara göre kızlık zarı dikimi yapılabilir. Muayene sonucunda kızlık zarının yırttık olduğu anlaşılan kişiler için kızlık zarı dikimi yapılarak, bekaret korunabilir. Özellikle kızlık zarının önem arz ettiği aileler için kızlık zarı dikiminin yapılması kişi için çok daha uygun olabilir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir