Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
[email protected]
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlık Zarı Rengi Nedir, Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı rengi nedir, bozulduğu nasıl anlaşılır ? Kızlık zarı yırtıldığında kanama ne kadar olur ? Kızlık zarı hakkında merak edilen sorular ve cevapları sizleri bekliyor

Kızlık zarı adının aksine bir zar olmayıp yapısı ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösteren bir et parçasıdır denilebilir. Bilindiğine göre bir görevi yani bir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarının bozulmaması kişinin cinsel ilişkiye girmediğini gösterse de bozulmuş olması her zaman kişinin bir ilişkiye girdiğini göstermez. Kızlık zarı hiç olmayan kişilerde mevcuttur. Kızlık zarı vajinanın iç kesimin de 1-2 santim geride bulunur. Rengi küçük dudaklara benzer. Zarın ortasında adet kanının ve akıntı sıvısının akması için küçük delik ya da delikçikler vardır. Bazı kişilerin kızlık zarında ise hiç delik yoktur ve vajinayı tamamen kaplayabilir. Bu durum küçük bir tıbbı müdahaleyle düzeltilebilir. Günümüzde kullanılan tamponlarda kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık Zarının Yırtılması

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde bulunan bir kavramdır. Bu kıvrımın ise vajina içine doğru kıvrılmış olması kızlık zarının yırtıldığı anlamına gelir. Kızlık zarı yalnız bir yerden yırtılabileceği gibi birçok bölgeden de yırtılabilir. Kızlık zarı dikimi ise oldukça kolay bir operasyondur ve kızlık zarının nasıl yırtıldığı bu operasyon için çok önemli bir etken değildir.

Kızlık Zarı Yırtıldığında Kanama Ne Kadar Olur?

İlk ilişkiye girdikten sonra vajinadan gelen kanama kızlık zarının kesin olarak yırtıldığı anlamına gelir. Zarın kalın olduğu durumlarda damar daha çok olduğu için kanamada daha fazla olacaktır. Yani bu durum zarın kalın veya ince oluşu, zarın esnekliği, penisin kalınlığı, kişinin kendisini ilişkiye hazırlaması önemli etkenlerden biridir. Esnek yapıda olan kızlık zarında hiç kanama olmayabileceği gibi kalın yapıdaki kızlık zarında veya kişi ilişkiye hazır değilse, kanama beklenenden fazla olabilir.

Herkes için merak edilen ve bu önemli konuda ki her konuya kolayca ulaşabilir ve her hastanede de hekimler tarafından bu konuda daha faydalı ve net bilgiler edinebilirsiniz.

Kızlık Zarı Yırtılması Hakkında Merak Edilenler Sorular Ve Cevapları

Kızlık zarı yırtılması hakkında merak edilen soruların cevaplarını açıklıyoruz!

Cevap aradığınız soruyu yazımızda bulamasanız veya cevaplar hakkında anlayamadığınız bir yer olursa yazının altında yer alan yorum bölümünden sorunuzu bize iletebilirsiniz. Yorum gönderebilmek için isim ve email gibi zorunlu alanlara bilgi girişi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazmış olduğunuz yorum veya soru tarafımıza ulaşmayacaktır. İsim alanı için takma bir ad kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu alan herkese açık olarak yayınlanmaktadır. Email bilgisine size cevap verebilmek için ihtiyaç duymaktayız. Sorunuza veya yorumunuza cevap alabilmek için güncel olarak kullandığınız geçerli email adresini yazmanızı önemle hatırlatırız.

KIZLIK ZARI NASIL YIRTILIR?

Kızlık zarı genelde ilişki ile yırtılmaktadır. Bunun dışında sürtünme, mastürbasyon veya uzakdoğu sporları ile ilgilenen kişilerde de kızlık zarı yırtılması olabilir. İlişki dışında en sık gördüğümüz yırtılma nedeni ise travmalar ve kazalardır.

KIZLIK ZARININ YIRTILDIĞINI KİŞİ NASIL ANLAR?

Kızlık zarı yırtıldığında genellikle kanama meydana gelmektedir. Ve bu bize kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirteçtir. Ancak her zaman kızlık zarı yırtıldığında kanama olmayabilir. Veya çok az olan kanama vajinal salgılarla karışarak dışarıdan fark edilemeyebilir. Bazı kızlık zarlarında kızlık zarının esnek olduğu durumda yırtılma olmayacağı için iç kanama da olmaz bu durum ancak muayene ile saptanabilmektedir.

KIZLIK ZARI YIRTILINCA NE YAPMAK GEREKİR?

Kızlık zarı yırtılmasında doğal olarak kanama meydana gelmektedir. Eğer bu kanama aşırı değilse herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Eğer düzenli olarak her gün ilişkiye girdiyse bu kanama birkaç gün sürebilir. Ve bu hastayı telaşlandırabilmektedir. Bu durumda ilişkiye birkaç gün ara verilmesi yırtılan alanın iyileşmesine neden olacak ve daha sonra kanamanın tekrarını önleyecektir. Ama aşırı olan kanamalarda cerrahi olarak o bölgedeki kanamalar durdurulabilir.

KIZLIK ZARI YIRTILINCA ACI VERİR Mİ?

Kızlık zarının ilişki ile yırtılması genellikle ağrıya ve acıya neden olmaz. Ancak kızlık zarı aşırı kalınsa veya septalı yapıdaysa ağrı ve aşırı kanama olabilmektedir. Eğer kendini hasta aşırı sıkarsa genellikle bu korkudan olmakta bu durumda da hasta şiddetli ağrı ve acı hissetmektedir.

KIZLIK ZARI MASTÜRBASYON YAPARKEN YIRTILIR MI?

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve iç dudaktan yaklaşık 1-1,5 cm gerisinde yer alan zarsı bir yapıdır. Bunun ortasında bir delik bulunur. Bu deliğin içinde geniş bir cisim geçerse bu şekilde yırtılma olmaktadır. Mastürbasyon yaparken de bu bölgeye bir cisimle veya parmakla baskı uygulanması sonucu kızlık zarı yırtılabilmektedir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIĞINDA ENFEKSİYON RİSKİ ARTAR MI?

Kızlık zarının tam olarak enfeksiyondan koruyucu özelliği olduğu netlik kazanmamıştır. Ancak kızlık zarının yırtılması ile kişinin aktif cinsel hayatının başladığı düşünülürse bu enfeksiyon riskini artırır.

KIZLIK ZARI YIRTILMADAN HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalınması mümkündür? Bu genellikle sürtünme yoluyla birlikte plan çiftlerde spermlerin vajinal salgılarla üst genital organlara ulaşması ve burada yumurtayı dölleyerek gebelik oluşması sayesinde oluşmaktadır.

KIZLIK ZARI KANAMASI İLE NORMAL KANAMA BİRBİRİNDEN NASIL AYRILIR?

Kızlık zarının herhangi bir karakteristik özelliği yoktur. Kızlık zarı kanaması normal kan rengi olan kırmızıdır. Ancak kanamanın az olduğu durumlarda pembe renkte de kan görülebilir. Ayrıca miktar olarak da kızlık zarının herhangi bir standart miktarı yoktur.  Bazı bayanlarda aşırı kanama olabileceği gibi bazı bayanlarda da damla damla kanama meydana gelebilmektedir.

KIZLIK ZARI SPOR YAPARKEN VE TAMPON KULLANILIRKEN YIRTILIR MI?

Kızlık zarı spor yaparken veya tampon kullanılırken yırtılabilir. Kızlık zarı bilindiği gibi ortasında bir delik bulunan zarsı bir yapıdır. Buradan geçen büyük bir cisim bu cinsel ilişki esnasında penis olabilir veya başka yabancı cisimlerde olabilir. Burada yırtılmaya neden olur. Bunun dışında dediğim gibi tamponda bu bölgede aşırı gerilmeye neden olarak yırtmaktadır. Jimnastik ve Uzakdoğu sporlarında bacak aşırı açılması sonucu buradaki gerilme kuvvetinin etkisiyle kızlık zarı çok nadir de olsa yırtılabilmektedir.

KIZLIK ZARI CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDEN DE YIRTILIR MI?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme mastürbasyon kaza ve travmalar nedeni ile yırtılabilmektedir. Bunun dışında diğer görülen nedenler bilinçsizce tampon kullanmalar. Uzakdoğu sporları ata binme gibi vajinal bölgede aşırı gerilme kuvvetine neden olan ve kızlık zarının yırtılmasını sağlayan durumlardır.