Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
[email protected]
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilen Sorular

Kızlık zarı dikimi hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını Jinekolog Operatör Doktor Korkut Arslan yanıtlıyor. İşte kızlık zarı hakkında merak edilenler

Kızlık zarı, vajina girişinde, iç dudaklardan birkaç cm içeride bulunur. Ortası delik olan kızlık zarı, vajina kısmında meydana gelebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı bir kalkan görevi görür. Bazı toplumlarda da Bakireliğin temsilcisidir. Bu nedenle herhangi bir nedenden dolayı kızlık zarının yırtılması bazı toplumlar için sorunlar oluşturabilir. Kızlık zarı dikimi ise, yırtık zarın sorun yaratabileceği durumların ortadan kalkmasını sağlamak için uygulanan bir cerrahi işlemdir..

Kızlık zarı dikimi şekilleri nelerdir?

İki farklı kızlık zarı tamiri işlemi söz konusudur. Kalıcı kızlık zarı dikimi, daha uzun sürelidir. Ne zaman ilişki yaşanırsa o zaman kanama olur. Süre sınırlaması yoktur. Geçici dikim ise, evlenmeden 3-4 gün önce yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikiminden sonra girilecek ilk ilişkide kanama olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası eğer işlemi yapan doktor bu konuda deneyimliyse ilk ilişkide kanama olur. Doktorun bu konudaki deneyimi çok önemldir.

Kızlık zar sorular

Vajina genişliği ne olacak?

Kızlık zarı dikimlerinde vajinada genişeleme tespit edilirse vajina daraltma işlemi de uygulanır.. Vajina daraltma cerrahi yöntemle veya lazer ile yapılabilir.

Kızlık zarı dikiminde ağrı hissediliyor mu?

Kızlık zarı dikimi sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Lokal anestezi uygulanır. Dikimden sonra ise, sızlama ve batma şeklinde ağrı duymak mümkün olabilir. Ancak verilecek ilaçlarla bu ağrılar kesilebilir.

Kızlık zarı dikiminden sonra leke gelebilir mi?

Kızlık zarı dikiminden sonra birkaç gün sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu normal kabul edilir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılabilir mi?

Kalıcı kızlık zarı tamirinde esas amaç ilişki ile kanama olmasının sağlanmasıdır. Muayene ile anlaşılması zordur. Kişinin partneri tarafından da anlaşılamaz.

Kızlık zarı dikimi ne kadar?

Kızlık zarı dikim fiyatları ameliyat tekniği ve anestezi şekline göre değişiklik göstermektedir.

Kızlık Zarı Yırtılması Hakkında Merak Edilenler Sorular Ve Cevapları

Kızlık zarı yırtılması hakkında merak edilen soruların cevaplarını açıklıyoruz!

Cevap aradığınız soruyu yazımızda bulamasanız veya cevaplar hakkında anlayamadığınız bir yer olursa yazının altında yer alan yorum bölümünden sorunuzu bize iletebilirsiniz. Yorum gönderebilmek için isim ve email gibi zorunlu alanlara bilgi girişi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazmış olduğunuz yorum veya soru tarafımıza ulaşmayacaktır. İsim alanı için takma bir ad kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu alan herkese açık olarak yayınlanmaktadır. Email bilgisine size cevap verebilmek için ihtiyaç duymaktayız. Sorunuza veya yorumunuza cevap alabilmek için güncel olarak kullandığınız geçerli email adresini yazmanızı önemle hatırlatırız.

KIZLIK ZARI NASIL YIRTILIR?

Kızlık zarı genelde ilişki ile yırtılmaktadır. Bunun dışında sürtünme, mastürbasyon veya uzakdoğu sporları ile ilgilenen kişilerde de kızlık zarı yırtılması olabilir. İlişki dışında en sık gördüğümüz yırtılma nedeni ise travmalar ve kazalardır.

KIZLIK ZARININ YIRTILDIĞINI KİŞİ NASIL ANLAR?

Kızlık zarı yırtıldığında genellikle kanama meydana gelmektedir. Ve bu bize kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirteçtir. Ancak her zaman kızlık zarı yırtıldığında kanama olmayabilir. Veya çok az olan kanama vajinal salgılarla karışarak dışarıdan fark edilemeyebilir. Bazı kızlık zarlarında kızlık zarının esnek olduğu durumda yırtılma olmayacağı için iç kanama da olmaz bu durum ancak muayene ile saptanabilmektedir.

KIZLIK ZARI YIRTILINCA NE YAPMAK GEREKİR?

Kızlık zarı yırtılmasında doğal olarak kanama meydana gelmektedir. Eğer bu kanama aşırı değilse herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Eğer düzenli olarak her gün ilişkiye girdiyse bu kanama birkaç gün sürebilir. Ve bu hastayı telaşlandırabilmektedir. Bu durumda ilişkiye birkaç gün ara verilmesi yırtılan alanın iyileşmesine neden olacak ve daha sonra kanamanın tekrarını önleyecektir. Ama aşırı olan kanamalarda cerrahi olarak o bölgedeki kanamalar durdurulabilir.

KIZLIK ZARI YIRTILINCA ACI VERİR Mİ?

Kızlık zarının ilişki ile yırtılması genellikle ağrıya ve acıya neden olmaz. Ancak kızlık zarı aşırı kalınsa veya septalı yapıdaysa ağrı ve aşırı kanama olabilmektedir. Eğer kendini hasta aşırı sıkarsa genellikle bu korkudan olmakta bu durumda da hasta şiddetli ağrı ve acı hissetmektedir.

KIZLIK ZARI MASTÜRBASYON YAPARKEN YIRTILIR MI?

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve iç dudaktan yaklaşık 1-1,5 cm gerisinde yer alan zarsı bir yapıdır. Bunun ortasında bir delik bulunur. Bu deliğin içinde geniş bir cisim geçerse bu şekilde yırtılma olmaktadır. Mastürbasyon yaparken de bu bölgeye bir cisimle veya parmakla baskı uygulanması sonucu kızlık zarı yırtılabilmektedir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIĞINDA ENFEKSİYON RİSKİ ARTAR MI?

Kızlık zarının tam olarak enfeksiyondan koruyucu özelliği olduğu netlik kazanmamıştır. Ancak kızlık zarının yırtılması ile kişinin aktif cinsel hayatının başladığı düşünülürse bu enfeksiyon riskini artırır.

KIZLIK ZARI YIRTILMADAN HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalınması mümkündür? Bu genellikle sürtünme yoluyla birlikte plan çiftlerde spermlerin vajinal salgılarla üst genital organlara ulaşması ve burada yumurtayı dölleyerek gebelik oluşması sayesinde oluşmaktadır.

KIZLIK ZARI KANAMASI İLE NORMAL KANAMA BİRBİRİNDEN NASIL AYRILIR?

Kızlık zarının herhangi bir karakteristik özelliği yoktur. Kızlık zarı kanaması normal kan rengi olan kırmızıdır. Ancak kanamanın az olduğu durumlarda pembe renkte de kan görülebilir. Ayrıca miktar olarak da kızlık zarının herhangi bir standart miktarı yoktur.  Bazı bayanlarda aşırı kanama olabileceği gibi bazı bayanlarda da damla damla kanama meydana gelebilmektedir.

KIZLIK ZARI SPOR YAPARKEN VE TAMPON KULLANILIRKEN YIRTILIR MI?

Kızlık zarı spor yaparken veya tampon kullanılırken yırtılabilir. Kızlık zarı bilindiği gibi ortasında bir delik bulunan zarsı bir yapıdır. Buradan geçen büyük bir cisim bu cinsel ilişki esnasında penis olabilir veya başka yabancı cisimlerde olabilir. Burada yırtılmaya neden olur. Bunun dışında dediğim gibi tamponda bu bölgede aşırı gerilmeye neden olarak yırtmaktadır. Jimnastik ve Uzakdoğu sporlarında bacak aşırı açılması sonucu buradaki gerilme kuvvetinin etkisiyle kızlık zarı çok nadir de olsa yırtılabilmektedir.

KIZLIK ZARI CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDEN DE YIRTILIR MI?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme mastürbasyon kaza ve travmalar nedeni ile yırtılabilmektedir. Bunun dışında diğer görülen nedenler bilinçsizce tampon kullanmalar. Uzakdoğu sporları ata binme gibi vajinal bölgede aşırı gerilme kuvvetine neden olan ve kızlık zarının yırtılmasını sağlayan durumlardır.