Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
[email protected]
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlık Zarı Rengi Nedir, Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı rengi nedir, bozulduğu nasıl anlaşılır ? Kızlık zarı yırtıldığında kanama ne kadar olur ? Kızlık zarı hakkında merak edilen sorular ve cevapları sizleri bekliyor

Kızlık zarı adının aksine bir zar olmayıp yapısı ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösteren bir et parçasıdır denilebilir. Bilindiğine göre bir görevi yani bir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarının bozulmaması kişinin cinsel ilişkiye girmediğini gösterse de bozulmuş olması her zaman kişinin bir ilişkiye girdiğini göstermez. Kızlık zarı hiç olmayan kişilerde mevcuttur. Kızlık zarı vajinanın iç kesimin de 1-2 santim geride bulunur. Rengi küçük dudaklara benzer. Zarın ortasında adet kanının ve akıntı sıvısının akması için küçük delik ya da delikçikler vardır. Bazı kişilerin kızlık zarında ise hiç delik yoktur ve vajinayı tamamen kaplayabilir. Bu durum küçük bir tıbbı müdahaleyle düzeltilebilir. Günümüzde kullanılan tamponlarda kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık Zarının Yırtılması

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde bulunan bir kavramdır. Bu kıvrımın ise vajina içine doğru kıvrılmış olması kızlık zarının yırtıldığı anlamına gelir. Kızlık zarı yalnız bir yerden yırtılabileceği gibi birçok bölgeden de yırtılabilir. Kızlık zarı dikimi ise oldukça kolay bir operasyondur ve kızlık zarının nasıl yırtıldığı bu operasyon için çok önemli bir etken değildir.

Kızlık Zarı Yırtıldığında Kanama Ne Kadar Olur?

İlk ilişkiye girdikten sonra vajinadan gelen kanama kızlık zarının kesin olarak yırtıldığı anlamına gelir. Zarın kalın olduğu durumlarda damar daha çok olduğu için kanamada daha fazla olacaktır. Yani bu durum zarın kalın veya ince oluşu, zarın esnekliği, penisin kalınlığı, kişinin kendisini ilişkiye hazırlaması önemli etkenlerden biridir. Esnek yapıda olan kızlık zarında hiç kanama olmayabileceği gibi kalın yapıdaki kızlık zarında veya kişi ilişkiye hazır değilse, kanama beklenenden fazla olabilir.

Herkes için merak edilen ve bu önemli konuda ki her konuya kolayca ulaşabilir ve her hastanede de hekimler tarafından bu konuda daha faydalı ve net bilgiler edinebilirsiniz.

Kızlık Zarı ve İlk Gece Kanama Olmaması

Kızlık zarı ilişki, masturbasyon veya muayene ile yırtılabilir. Yırtılma esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak her zaman kanama olmayabilir.

Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir. Anatomik olarak kızlık zarı (hymen) vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, vagina içinde değil vaginanın hemen girişinde , dudakların 1-1,5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır. Ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına olanak tanıyan ufak bir delik bulunmaktadır.

Gerçekte kızlık zarı vajina girişini ancak kısmen kapayan, oldukça ince bir zardır. Tümden kapalı olması imkânsızdır, hiç değilse âdet kanı oradan akacaktır. Kızlık zarı aralığı kiminde çok küçük, kiminde nispeten geniş olur. Kimi kızlık zarı oldukça kalın, kimisi ipinceciktir. Ne var ki kızlık zarı elastik bir dokuda olduğu için zarda ki aralık, kas gevşetmesi ile ya da penisin zorlamasıyla genişleyebilir. Aralık, penisin zorlamasıyla genişlerse, bu durum biraz kanamaya ve geçici bir ağrıya neden olur, ama vajinanın kendisi herhangi bir zarar görmez.

Bazı tip kızlık zarları elastik kıvamdadır ve ilişki esnasında kanama olmayabilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar. Kızlık  zarının ortasında bir açıklık bulunmaktadır ancak nadiren bu açıklık bulunmayabilir , yani dış ortamla ilişkisi olmayabilir. Bu gibi durumlarda sekresyonlar (salgılar) ve adet kanı dışarıya akamaz ve kan içeride birikmeye başlar ve bir süre sonra tüplerden geçerek karın içine birikir. Bu gibi durumda hastada şiddetli ağrılar meydana gelir, bunun tedavisi cerrahi müdahale ile kızlık zarında bir açıklık meydana getirmektir.

İlk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır ve kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde, ve özellikle de vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu duruma her 100 genç kızdan birinde ve belki daha fazlasında rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının üzerinde yer alan damar yapıları çok az olduğundan, zar yırtılmasına rağmen gözle görülebilen bir kanama gerçekleşmeyebilir.

Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleştirilemeyebilir. Bunun en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetemeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince kayganlık sağlanamayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Erkek böyle bir durumda genç kadının canının yandığını hissettiğinde belli bir süre sonra girişimden vazgeçecektir. Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen ufak bir cerrahi müdahale ile kızlık zarının doktor tarafından açılması gerekebilir.