Bizi Ziyaret Edin
Nişantaşı / İstanbul
İletişim
0 (532) 233 87 73
E-Mail
[email protected]
Çalışma Saatleri
Pzt - Cum: 8:30-18:00/Cmt: 9:30-17:00

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir ?

Kızlı zarı muayenesi düşünüldüğü kadar zor ve korkutucu bir şey değildir. Hiçbir ağrı ve sızı duyulmadan yapılabilen kızlık zarı muayenesi veya bekaret muayenesi normal jinekolojik bir muayene ifade eder.

Bu anlamda hasta ilk olarak masaya yatırılır ve vajina dudakları ayrılarak bekaret durumu belirlenebilir. Bekaret muayenesi sırasında kaymanın önlenmesi için gazlı bez kullanılarak vajina dudakları tutulabilir. Bazı kızlık zarları vajina dudaklarından çok daha derinde yer alabilir. Böyle bir durumda kızlık zarının durumunu görebilmek için vajina dudakları yanlara ve dışa doğru çekilmelidir. Kızlık zarının belirgin olmaması durumlarından kişiden ıkınması istenebilir. Böylece kızlık zarı daha belirgin bir hale gelir.

Bekaret raporunu doktor yazabilir mi?

Bekaret kontrolünü adli tıp uzmanı veya kadın doğum uzmanları yapabilir. Ancak bununla ilgili bir rapor gerekiyorsa, bunu sadece adli tıp uzmanları gerçekleştirebilir. Muayene işleminin rapora dökülmesi sırasında kadın doğum uzmanı muayene sonucunu adli tıp uzmanına söyleyebilir. Ya da, adli tıp uzmanı bekaret muayenesini bizzat kendisi yaparak, rapor hazırlayabilir. Adli tıp tarafından bekaretle ilgili rapor yazılabilmesi için de savcılık izninin gerekliği olduğunu ifade edelim.

Kızlık zarı muayenesi

Bununla beraber muayenesi yapılan kişinin rızasının aranması şartıyla, yanındakilere de muayene sonucu söylenebilir. Ancak muayene edilenin rızası olmaması durumunda bekaretle ilgili durum yakınlarına söylenmeyebilir. Bekaret raporu da, verildiği an veya gün için geçerlidir. Raporun alındığı günden sonra geçerliliğini yitirir. Bunun sebebi, muayene olacak kişinin cinsel ilişkiye girebilecek olması veya daha farklı sebeplerden kızlık zarının yırtılabileceği gerçeğidir.

Kızlık zarı dikiminin yapılması

Bekaret muayenesinden sonra alınacak sonuçlara göre kızlık zarı dikimi yapılabilir. Muayene sonucunda kızlık zarının yırttık olduğu anlaşılan kişiler için kızlık zarı dikimi yapılarak, bekaret korunabilir. Özellikle kızlık zarının önem arz ettiği aileler için kızlık zarı dikiminin yapılması kişi için çok daha uygun olabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İle Garanti Sonuç

Flep Yöntemi ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır ve İşlemin Sonucu Nasıl Olur Sorusunu Açıklıyoruz!

Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 2 cm içeride bulunan zarsı yapıda bir oluşumdur. Kızlık zarının damarlanması çok azdır bu nedenle onarımı da kolay bir işlem değilidir. Yeni oluşan yırtıkların onarımı nispeten daha kolay olsa da flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde kızlık zarının ne zaman yırtıldığı, kaç defa cinsel ilişki yaşandığı, kürtaj, düşük veya doğum gibi olayların gerçekleşip gerçekleşmediği önemli değildir.

Flep vajina duvarından kaldırılan dokuya verilen  addır ve bu doku kullanılarak yeniden kızlık zarı yapılandırılır. Cinsel ilişki ile erkek cinsel organının  bu bölgeden geçmesi ile yeniden yapılandırılan dokular yırtılır ve  kanama meydana gelir. Bu tarz kalıcı işlemlerde esas amaç kanamanın ilişki ile gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu ameliyat sonrası kızlık zarı dikimi yapıldığı kişinin partneri tarafından anlaşılamaz ancak bir kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından muayene olursa anlaşılabilir. İlişki yaşanıp yenilen kızlık zarının yırılmasından sonra muayene esnasında veya doğum esnasında da kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılamamaktadır. Bu tarz ameliyatlarda eğer vagina da genişleme varsa bu sorun da aynı seansta düzeltilebilmektedir. Bu operasyon hem dokuların iyileşme esnasında uyumu hem de kürtaj, sık ilişki veya doğum gibi durumlardan sonra genişleyen vaginanın eski haline dönmesi açısından açısından önemlidir.

Kızlık zarı tamirinde bir diğer önemli husus da ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması, pansumanların düzenli yapılması ve kontrollere mutlaka düzenli olarak gelinmesidir. Bu hususlar en az cerrahi işlemin düzgün olarak yapılması kadar önem teşkil etmektedir. Cerrahi sonuç ne kadar iyi olursa olsun ameliyattan sonra oluşacak enfeksiyon ameliyatın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 30 dakika sürmektedir.  İşlem genellikle lokal anestezi altında uyuşturularak yapılır ancak bazı durumlarda  hastanın isteğine göre genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta evine gidebilir ve ertesi gün normal günlük hayatına devam edebilir. Bu ameliyatı olanlara 1 hafta spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmalarını öneriyoruz. 1 hafta sonraki kontrolde iyileşmenin durumuna göre hastalarımızı iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendiriyoruz.

Kızlık Zarı Diktirmeye Neden İhtiyaç Duyulur

Kızlık zarı diktirmeye ihtiyaç duymak için herhangi bir özel tıbbi kriter bulunmamaktadır.

Bizim gibi doğu kültürünün egemen olduğu ülkelerde yetiştirilme tarzına bağlı olarak erkekler evlenecekleri kızların daha önce yaşamış oldukları cinsel ilişkiyi kabul etmekte zorlanmaktadırlar. Bu yüzden evlenecekleri kızın bakire olmasına büyük önem vermektedirler. Kendi isteğiyle veya isteği dışı cinsel ilişki yaşamış ve bekaretini kaybetmiş olan kızlarda ( kızlık zarının cinsel ilişki haricinde spor, kaza, travma ve cerrahi müdahale ile de yırtılabileceği unutulmamalıdır ) evlenerek bir yuva kurabilmek için kızlık zarı tamiri yaptırmayı tercih etmektedirler.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Yöntemlerle Yapılabilir ?

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak adlandırılan iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi ile kızlık zarı evlenmeden 1-2 gün önce yapılan cerrahi olarak tamir edilebilmektedir.

Diğer yöntem ise kalıcı yöntem dediğimiz ve flep kaldırma yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımı işlemidir. Geçici yöntem evlenmeden 1-2 gün önce yapılır burada amaç kızlık zarının yırtılan yapraklarını bir birine dikerek ilişki ile buradan kanama olmasını sağlamaktır. Kalıcı yöntemle ise vajina’nın alt duvarından bir parça kaldırılır ve yeniden kızlık zarı yapılandırılır.

Burada yeniden yapılandırılan kızlık zarı ilişki esnasında yırtılır ve kanama meydana gelir. Eğer hasta daha önceden düşük, doğum veya kürtaj olduysa kalıcı yöntem yapılırken aynı esnada daraltma işlemi de yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikilerek Onarılabilir Mi ?

Kızlık zarı cerrahi olarak dikilerek onarılabilmektedir.

Burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Bu onarım işleminde asıl amaç kızlık zarının eski anatomik yapısına kavuşturmak ve ilişki ile tekrar yırtılarak kanama olmasını sağlamaktır.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır ?

Erken dönemde olan yırtıkların tedavisi ve iyileşme süreci daha hızlı olmakla beraber çok eskiden oluşmuş yırtıklarda kolaylıkla flep dediğimiz kalıcı yöntemle tamir edilebilmektedir. Flep yöntemi ile vajina içerisinde ki dokular yeniden yapılandırılarak kızlık zarının olduğu bölgenin cinsel ilişki yaşanmadan önceki halini alması sağlanır. Bu şekilde damarlanması ve dolayısıyla kanlanması sağlanan bölge işlem sonrası ilk cinsel ilişki de penisin zorlaması ile yırtılacak  ve tıpki bakire bir bayanda olması gerektiği şekilde kanama meydana gelecektir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarından biri olup, halk arasında kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı olarak da adlandırılabilmektedir.

Esas olarak kızlık zarı dikimi bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanama Nasıl Olur ?

Kızlık zarı diktirme işlemi yaptırmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır. Kanamanın rengi, miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir bayanda kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur.

Bazı bayanlarda kanama pembemsi, damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı bayanlarda aşırı miktarda , kırmızı renkli olabilir. Kızlık zarı dikimi ameliyatını takiben iyileşme tamamlandıktan sonra kızlık zarı sıcak suya girme, yıkanma, spor yapma gibi durumlarda kendi kendine zarar görmez. Zarar görmesi için tekrar ilişki yaşanması veya vajinaya bir cismin giriş yapması gerekir.

Kızlık Zarının Dikildiği Partneriniz Tarafından Anlaşılabilir Mi?

Kızlık zarı dikimi yapıldığı hastanın partneri, eşi tarafından anlaşılamaz. İlişki ile kişinin kendi dokularından yapılmış olan kızlık zarı yırtılarak bakire bayanda olduğu gibi bu yırtılmaya bağlı kanama meydana geleceğinden ameliyat yapıldığının anlaşılması mümkün değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Teknikleri


” Kızlık Zarı Dikimi Teknikleri ” Başlıklı Videonun Özeti

Kızlık zarı tamiri geçici yöntemle evlenmeden 1-2 gün önce yapılan cerrahi işlemle tamir edilebilmektedir. Diğer yöntem ise kalıcı yöntem dediğimiz ve flep kaldırma yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Geçici yöntem evlenmeden 1-2 gün önce yapılır burada amaç kızlık zarının yırtılan yapraklarını bir birine dikerek ilişki ile buradan kanama olmasını sağlamaktır. Kalıcı yöntemle ise vajina’nın alt duvarından bir parça kaldırılır ve yeniden kızlık zarı yapılandırılır. Burada yeniden yapılandırılan kızlık zarı ilişki esnasında yırtılır ve kanama meydana gelir. Eğer hasta daha önceden düşük, doğum veya kürtaj olduysa kalıcı yöntem yapılırken aynı esnada daraltma işlemi de yapılabilmektedir.